Lukostřelba Kassai


Výživa jezdců se mění

bodystat2Strava lovců-jezdců-bojovníků se lišila podle prostředí, ve kterém konkrétní skupina žila. Obecně ale platí, že jídelníček byl daleko bohatší na bílkoviny, než jak jsme zvyklí dnes. Současná západní strava je pochopitelně založena na zemědělských plodinách velice bohatých na sacharidy.

Starý stepní národy (Hunové, Avaři, Maďaři) například vyráběli své proteinové koncentráty na bojová tažení pro případ, když nebyl čas na obstarání čerstvé potravy. Surovinou sloužilo buď maso nebo mléko. Výroba prášku ze sušeného masa například probíhala následovně: nasolené hovězí, skopové nebo koňské maso uvařili v kotlích. Po uvaření oddělili od kostí a sušili v pecích či jiným způsobem a pak semleli na jemný prášek. Na bojová tažení brali sebou v rámci osobní výbavy svoje kotle a tento "instantní" masový prášek ve vacích. Prášek sypali do vroucí vody a kašovité jídlo pojídali s chlebem nebo samotné.

Známá byla i jejich zručnost i při přípravě instantního sušeného - dehydrovaného mléčného prášku, který vozili sebou také ve vacích. Například voják maďarské dobyvatelské armády v X. století na šestitýdenní tažení měl sebou 6 kg sušeného mletého masa, 6 kg sušeného mléka , 6 kg prosa a 1 kg soli. Z těchto surovin byl schopen vyrobit během tažení 120 – 130 kg potravin. Voják nasypal ráno do čutory ("polní láhve") hrst mléčného prášku a pověsil ho na sedlo. Od permanentního třepání během dne se vytvořila mléčná emulze, kterou bojovník popíjel celý den. Zvědové nepřátelských armád odhadovali délku a rozsah bojového tažení podle toho kolik vaků viděli na sedlech maďarských jízdních lukostřelců.

vyziva2Dalším příkladem ale ze Severní Ameriky je pemmikan , známé prérijní jídlo, které se připravuje z rozmělněného sušeného masa, zvířecího tuku a bobulí. Také je známo, že do něj někteří původní obyvatelé Ameriky přidávali javorový sirup. Pemmikan představuje vysoko kalorickou a neobyčejně výživnou směs bílkovin, tuku a sacharidů, navíc s bohatým zastoupením vitaminů, a velmi dobře se uchovává.

Dříve, výrobu těchto koncentrátů vyžadovala bojová situace, rychlé přesuny, způsob života. Při současném rychlým způsobu života, ať už pro nedostatek času nebo pro požadavek většího množství koncentrovaných živin pro sport, je situace podobná, jenom přizpůsobená moderní době. Dnes, místo vlastnoručně vyrobených, kupujeme vědecky připravené a definované koncentráty, místo ve vacích v popsaných plastových krabicích. Doplňujeme naši běžnou stravu doplňky výživy. Místo přirozené potřeby a našich pocitů, stanovujeme denní energetickou potřebu a denní dávku živin, vitamínů a stopových prvků podle prostředí, zaměstnání, věku, pohlaví, sportu atd.. Jsme schopni stanovit složení lidského těla a analyzovat dokonce hladiny živin v krevní plazmě. Vyžaduje to naše doba. Heslem zůstává: "Nenásledujme naše předky, ale to co následovali oni."

Více informací v souboru ke stažení »

 

 

vyziva3

 

vyziva4