Lukostřelba Kassai

Mistrovství světa 2012

Mistrovství světa 2012 v jízdní lukostřelbě – AL FARIS – v Jordánsku vyhrál Lajos Kassai!

II. Jordánská mezinárodní soutěž – Al Faris (Rytíři) – se konala mezi 23.-26. květnem 2012. Z 20 států se sešlo celkem 48 závodníků. Absolutním vítězem se stal Lajos Kassai. Ocenění za první místo předával Lajosovi osobně syn Jordánského krále Abdulláha II., princ Hussain.

Zúčastněné státy: Maďarsko, Jordánsko, Čína, Anglie, Německo, Francie, Irán, Japonsko, Korea, Luxemburg, Malajzie, Polsko, Rumunsko, Jižní Afrika, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, USA a Brazílie.

Pětinásobný držitel Guinessových rekordů, a neporazitelný bojovník ve svém oboru opět dokázal že je světovou jedničkou.

Obrazová dokumentace v sekci Fotogalerie »

Video z akce

AL FARIS 2012 INTERNATIONAL HORSEBACK ARCHERY COMPETITION JORDAN from Chaldun on Vimeo.



III. světové setkání jízdních lukostřelců

Zveme vás na III. světové setkání jízdních lukostřelců 1.-2. července do Kaposváru a Kaposméro, do Maďarska.

Program:
1. července - pátek - Kaposvár
19.00 - slavnostní průvod na pěší zóně v Kaposváru
19.30 - slavnostní shromáždění s hymnou na hlavním náměstí v Kaposváru, nástup představitelů 14 národů s vlajkami, průvod všech kmenů a družstev v doprovodu bubeníků Visegrádského rytířského řádu Svatého Jiří. Po zakončení koncert s dobovou hudbou.

2. července sobota - Kassaiho údolí, Kaposméro
11.00 - vystoupení a bojové exhibice nejlepších jízdních lukostřelců na světě

Ubytování je možné ve vlastních stanech na přilehlé louce již od pátku. Občerstvení a možnost nákupu vybavení na místě.

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.


svetove_setkani

Hunové – I. část

„Attila je mnohem více než zažitým klišé barbarství a brutality. Byl to neobyčejně schopný muž, který uvedl do pohybu do té doby nevídané armády. Se svým hunským vojskem jízdní lukostřelby, posíleným tuctem spřátelených kmenů a kontingentem obléhacích zařízení, se na chvíli stal evropským Čingischánem, Ze svého sídla na území dnešního Maďarska vybudoval říši sahající od Baltského moře až po Balkánský poloostrov a od Rýna po Černé moře.“


Více informací v sekci Články»

Výživa jezdců se mění

setkani_vedeni1 Strava lovců-jezdců-bojovníků se lišila podle prostředí, ve kterém konkrétní skupina žila. Obecně ale platí, že jídelníček byl daleko bohatší na bílkoviny, než jak jsme zvyklí dnes. Současná západní strava je pochopitelně založena na zemědělských plodinách velice bohatých na sacharidy.


Více informací v sekci Články»

Setkání vedení Kassaiho školy na konci roku 2010

setkani_vedeni15. listopadu 2010 se uskutečnila uzávěrka Kassaiho školy jízdní lukostřelby za rok 2010 za účasti Maďarského vedení.

V rámci tohoto setkání se hodnotil rok minulý a stanovili se důležité směry na rok příští.


Více informací v sekci Aktuality »



svetove_setkani

Proběhlo II. Světové setkání jízdních lukostřelců, 1. – 4. července 2010, Kassaiho údolí - KAPOSMÉRő – KAPOSVÁR, MAĎARSKO

Toto historicky druhé světové setkání jízdních lukostřelců se uskutečnilo za účasti 14 států světa a 10 družstev školy Lajose Kassaiho od čtvrtka do neděle prvního týdne v červenci letošního roku.

Více informací v sekci Aktuality »

Obrazová dokumentace v sekci Fotogalerie »


VE DNECH 4.-6. BŘEZNA 2010 PROBĚHLA V KASSAIHO ÚDOLÍ PRVNÍ NÁVŠTĚVA SKUPINY ZÁJEMCŮ O JÍZDNÍ LUKOSTŘELBU Z ČESKÉ REPUBLIKY


Mistr Kassai s českou skupinou před jurtou

Česká a maďarská skupina při focení na kryté jízdárně

Přěčtěte si celý popis události »

Lukostřelba na koni (Horseback Archery)

Maďarský lukostřelec na koni z Ópusztaszer
Maďarský lukostřelec na koni z Ópusztaszer

Lukostřelba na koni je činnost spojující jízdu na koni a lukostřelbu. V historickém pohledu je spojována především s charakteristickým způsobem boje kočovných honáckých nomádských národů. Do dnešních dnů se lukostřelba na koni ve své původní podobě nezachovala nikde na světě s výjimkou Japonska a Korei. Díky nadšeným „znovu-objevitelům“ se však rozšiřuje v posledních desetiletích jako sport a způsob zachování tradic nejvíce v oblastech osídlených Maďary.

Historie

Vývoj lukostřelby na koni je spojován s jezdeckými nomádskými národy asijských stepí. Nejznámější z nich jsou Skyti, Hunové, Sarmati, Bulhaři, Maďaři, Kunové, Turci a Mongolové.

Lukostřelba na koni jako způsob boje

img2
Dozadu střílející maďarský válečník z období tažení do Itálie. Část stěno malby z kostela z Aquiley.

Lukostřelbu na koni charakterizuje synchronizaci využití reflexního luku s jezdeckým uměním na vysoké úrovni. Proti pěší lukostřelbě rozšiřuje možnosti boje, protože střelec na koni je schopen se přemisťovat i během samotného výstřelu. Jízda se většinou pokusila prolomit nepřátelské linie sprchou šípů z dálky, přičemž jezdci nebyli pro pěší lukostřelce vůbec snadným terčem. Kruhový útok na nepřátele byl plynulý. Často byl předstírán útěk, čímž byla opět prolomena nepřátelská linie, když začala jízdu pronásledovat a stala se tak snadným terčem. Lehké zbraně a záložní koně umožnili překonání značných vzdáleností. Ani při boji z blízka bojovníci neselhali, protože ovládali dobře kromě luku i oštěp, šavli, sekeru i bojovou hvězdici. Koně byli charakterističtí svou výbušností, rychlostí a vytrvalostí. Fungovali svým způsobem také jako zbraně. Luky používané našimi předky vyžadovaly, dle archeologických nálezů, sílu nátahu 35 – 60 kg.

Lukostřelba na koni dnes

Otomanský lukostřelec na koni
Otomanský lukostřelec na koni

Klasická stepní lukostřelba na koni se do dnes nezachovala. U korejských národů se s ní setkáme v rámci národních her Hwawang-do, u Japonců v Yabusame, Kasagake a v Inuoumono. Přesto je v nich upřednostňováno spíše duchovno než cvičení bojeschopnosti.

Hlavní a všeobecně známou postavou vzkříšení lukostřelby na koni jako sportu je Lajos Kassai. Po desetiletí výzkumu a tréninku založil moderní lukostřelbu na koni jako sport, který celosvětově provozuje stále více lidí. Během soutěže musí jezdec procválat 90m dlouhou trať a přitom střílet na otáčivý terč zepředu, boku i zezadu.

Kassai koncem 80.let vypracoval soutěžní pravidla lukostřelby na koni a poté začal s šířením nového sportovního odvětví nejprve v Maďarsku, poté, začátkem 90.let v Eropě, Spojených Státech a Kanadě. V Japonsku se seznámil s ZEN-lukostřelbou a poté odcestoval na studijní pobyt do Číny, do Shaolinu. Své zkušenosti shrnul ve své knize Lovasíjászat (Lukostřelba na koni), která byla vydána v anglickém i německém překladu. V současné době jsou centra lukostřelby na koni postavené na základech Kassaiovy školy v mnoha státech, kde i pravidelně probíhají soutěže.

Je nám ctí, že Vám můžeme v České republice přiblížit umění Kassaiho lukostřelecké školy a konečně také nabídnout i jeho mistrovské zbraně.

Kassai Lajos

Narodil se 16. září 1960 v Kaposváru. Výrobce luků, zakladatel odvětví maďarské sportovní lukostřelby na koni, je nositelem Důstojnického kříže Maďarské republiky za zásluhy. Ženatý, má jednu dceru.

Kassai Lajos
Kassai Lajos
Kassai Lajos
Kassai Lajos při exhibici na kryté jízdárně
Kassai Lajos
Kassai Lajos

Výroba luků

Původně strojním zámečníkem vyučený Lajos Kassai se začal zabývat výrobou luků v polovině 80 let minulého století nejdřív na vedlejší pracovní poměr. Pak následovala rekonstrukce staromaďarského luku z období dobývání Karpatské kotliny. Poté rozběhl, jako první na světě, jeho sériovou výrobu, již na plný úvazek. Dnes vyrábí veškeré tradiční luky, skytské, maďarské, hunské (typický asymetrický luk), avarské, mongolské a laminované luky. Svoje řemeslné skvosty vyrábí od 25 # do 110 #, i jejich odlehčené varianty pro děti, přibližně od 25 # do 40 #.

Výsledky

L. K. zatím vyhrál veškeré závody v lukostřelbě na koni. Na kontě má dva světové rekordy v Guinessově knize: v roce 1998 závodně na střídaných koních při 12 hodinové nepřetržité jízdě 286 krát procválal 90 metrovou dráhu a přitom vystřelil 1000 namířených šípů. V roce 2002 při pokusu o další rekord od 6 hodin ráno do šesté hodiny ranní druhého dne během 323 cvalů, při 3000 výstřelech dosáhl 7126,05 bodů, čímž překonal svůj předchozí rekord. V roce 2003 ho prezident Ferenc Mádl vyznamenal Důstojnickým křížem Maďarské republiky za zásluhy.

Webové stránky

www.lovasijaszat.hu

www.kassai-lovasijaszat.hu

www.horsebackarchery.com

Den otevřených dveří v údolí Kassai

Údolí vítá návštěvníky od roku 1988 nepřetržitě v průběhu celého roku každou první sobotu v měsíci. Den otevřených dveří se koná za každého počasí. Tato služba se stala základem pro, dnes již na mezinárodní úrovni fungující, školu lukostřelby na koni.

Dostupnost:

Na hlavní ulici v Kaposmérö (cesta č. 61) na ul. Rákóczi odbočit mezi budovy s č. 114 a 116 na spojovací cestu špatné kvality. Po ujetí cca 800 m je před vstupem do údolí parkoviště označené cedulí.


Vstupné

na den otevřených dveří činí 500 Forintů (cca 50,- Kč).

Kdo disponuje lukem značky Kassai, může využívat vyznačené střelnice za dodržení přísných bezpečnostních podmínek.

Ukázkový trénink začíná cca v 10.00 v otevřené nebo kryté jízdárně a končí ve 12.00. Cílem těchto ukázek je, aby zájemci viděli co nejucelenější průřez z výcvikového systému Kassaiho školy a ze života údolí. Např.: lukostřelecké lekce, předvádění výcviku lukostřeleckého koně, jezdecké lekce, lukostřelba na koni a exhibice mistra.

Po ukázkovém tréninku jsou očekáváni v jurtě ti zájemci, kteří mají dotazy ohledně lukostřelby na koni. Rodným jazykem lukostřelby na koni je maďarština, vedení tréninků na celém světě tedy probíhá v maďarštině. Mezinárodní komunikace probíhá v angličtině. Členy mezinárodní školy jsou: Maďarsko, Slovensko, Česká republika, Německo, Spojené státy, Rakousko, Kanada, Nový-Zéland, Norsko, Británie, Čína, Bulharsko a Řecko.


Další akce v údolí

Mezinárodní lukostřelecké závody se konají třetí sobotu v květnu a září.

Po předchozím ohlášení interaktivní tradicionistická výuka dějepisu pro školáky a dospělé.

Celý rok probíhají výcvikové tábory.


Několik rad

  • V případě deštivého počasí se připravte na zdržení kvůli rozblácené cestě.
  • Přivezte s sebou vlastní jídlo a pití.
  • Na několika místech údolí jsou stolky a lavičky, které můžete využívat.
  • Oheň je možno rozložit pouze na vyznačených místech k tomu určených.
  • Skládky na odpadky zde nejsou, prosíme každého aby po sobě uklidil.
  • Pokud máte dotazy, můžete dotazovat lukostřelce v zelených a bordó kaftanech.
  • Škola se zdržuje od jakýchkoliv politických a náboženských témat, a nepřeje se stát místem podobných diskusí.

Vybavenost údolí

15 hektarové území lemují strmé kopce, většinu tvoří pastvina, několik jezírek a kousky lesa.


Lukostřelba

  • 30 metrový pavilon s krytým střeleckým stanovištěm.
  • Dráha s terči na 20-30-40-50 metrech.
  • Kyvadlový terč.
  • Dráha s pohyblivými terči.
  • Dráha s 5 metrovým valem k střílení disků.
  • Dráha pro terénní lukostřelbu se 14 cíly.
  • Aréna s 20 m průměrem k lukostřeleckému fotbalu.

Jízda na koni

  • Škola disponuje 12 speciálně pro lukostřelbu vycvičenými koňmi: hřebci či valaši plemen plnokrevný arab, shagya arab a kisbérský polokrevník
  • Venkovní jízdárna 20 x 60 m s 3 m valem na dlouhé a krátké stěně.
  • Krytá jízdárna 20 x 60 m s valem 6,5 m na dlouhé stěně a na krátké stěně proti vchodu.
  • 70 metrová dráha na cvičení boje se šavlí s 11 úderovými stanovišti
  • 1,5 km dlouhá terénní dráha
  • 3 m hluboký bazén pro koně pro nácvik brodění
  • Aréna s 20 m průměrem
  • Kruhová ohrada s průměrem 16 m

Lukostřelba na koni

  • Venkovní závodní dráha s elektronickým časoměrem

  • Kotel – 130 m dlouhá krytá hala pro specielní výcvik lukostřelby na koni s 5 m valem a se 30 ks terčů.

Jiné

  • 160 let stará Kazašská jurta muzeální hodnoty s průměrem 6,5 m.
  • Budova školy je sídlem Světové asociace lukostřelby na koni a místem teoretické výuky. Pojme 40 lidí a slouží také ke společnému stravování a odpočinku.

Cvičební dráha


Umělý kůň s nastavitelnou výškou k nácviku výskoku na koně. Otáčivý umělý kůň k nácviku střelby. Umělý kůň, který se otáčí s 10 metrovým rádiem k nácviku střelby (především pro výuku dětí).

Tradicionistická výuka dějepisu v údolí Kassai a podmínky členství v údolí.

Od roku 1990 jsou pořádány hodiny dějepisu, kde je předváděna výroba luků, bojové umění a způsob života z doby stěhování národů. Zájemci se mohou podívat do lukostřelecké prodejny (v Kaposmérö), kde mohou vidět ručně i nejmodernějšími technologiemi vyrobené luky, šípy a sedla pro lukostřelbu z koňského hřbetu. Další část se odehrává v údolí.

Údolí je, se svojí 15 hektarovou plochou, světovým sídlem lukostřelby na koni, místem mezinárodních soutěží a soustředění. Speciálně na lukostřelbu ze sedla cvičených 12 koní je chováno starodávným způsobem volně v tomto areálu.

Ukázka bojového umění (venkovní lukostřelecká dráha, v případě špatného počasí krytá jízdárna) seznámí návštěvníky s nejvyšším stupněm lukostřelby z koňského sedla. Sedlo, postroj, zbraně připomínají dávnou historickou minulost.

Po exhibici si každý může sednout na venkovní (v případě špatného počasí na kryté) jízdárně na jedno kolo do sedla, poté může vyzkoušet anebo cvičit lukostřelbu s obávaným reflexním lukem našich předků.

Následuje povídání v Evropě ojedinělé 160 ti leté muzeální Kazašské jurtě o dávném způsobu života, o boji, o hospodaření. Představení trvá cca 2 h.


Podmínky členství v údolí

Zájemci mohou nahlédnout do práce školy každou první sobotu v měsíci (viz. Den otevřených dveří v údolí), poznat její pravidla a atmosféru. Mohou dostat rady k správnému použití luku, instrukce k správnému začátku jezdecké a střelecké kariéry. Pokud se někdo rozhodne, že se chce stát členem v Kassaiho-údolí, může se přihlásit k přijímacím zkouškám, během kterých musí absolvovat několik dílčích zkoušek.


Uchazeč se může hlásit k přijímacím zkouškám pouze v tom případě, pokud je srozuměn s jejich způsobem provedení, zná pravidla, výzbroj má v dobrém stavu a bez vad.


1. Běh:


Limit pro ženy je 5 km (4 kol), pro muže 10 km (8 kol). 1 kolo měří 1250 m s výškovým rozdílem 34 m. Není zde rovina, proto uchazeč běží buď do kopce nebo z kopce. Terénní nerovnosti značně úkol komplikují. Čas na jedno kolo je 9 minut, celkem u žen 36 minut, u mužů 72 minut. Zkouška je neplatná pokud uchazeč běží mimo vyznačenou trať, nebo pokud se nevejde do časového limitu. Po ukončení běhu má uchazeč 10 minut na odpočinek před začátkem druhé části zkoušky, kterou je jízda na koni.


2. Jízda na koni:


Uchazeč musí na koni klusat po určitou dobu terénní dráhou. Ženy 1, muži 2 hodiny. Zkouška je neplatná pokud uchazeč cválá, přejde do kroku nebo zastaví. Výjimku tvoří střídání koně. Jízda má být rozmanitá i s prvky II. zkoušky (jízda kolmo na stěny, slalom, kruhy) není možné jednotvárně klusat do kola. Je povoleno použití podložky (deky), ostruhy, bičíku. Po ukončení úkolu má uchazeč 10 minut odpočinku před začátkem třetí části zkoušky.


3. Lukostřelba:


Ženy musí vystřelit 250 ran během 45 minut, muži 500 výstřelů během 90 minut z 20 m na terč s 60 cm průměrem. Zkouška je neplatná při nedodržení časového limitu a při 50 % zásahů mimo terč.

Celkový časový limit délky všech zkoušek u žen je 2 hodiny 41 minut, u mužů 5 hodin a 2 minuty. Při překročení časového limitu je zkouška neplatná.

Uchazeč po úspěšném složení zkoušek musí mít tři garanty, kteří jsou již členy v údolí a svoje doporučení ve prospěch uchazeče odevzdají písemně. Pak je členství právoplatné.

Člen může začít své studium v rámci soustředění, během kterých dostane detailní instruktáž k cvičení lukostřelby z koňského sedla. Může se zúčastnit soutěží a zkoušek v údolí, nebo kdekoliv na světě kde jsou dráhy fungující v rámci Kassaiho světové asociace lukostřelby z koňského sedla.